Adobe widząc sukces jaki odniósł Flash Player (94 % komputerów świata ma zainstalowany Flash Player) postanowiła rozwinąć jego możliwości poza tworzenie banerów reklamowych oraz innych dziwadeł wyskakujących na cały ekran i stworzyła środowisko programistyczne Flex 3, a raczej znacząco rozbudowała możliwości pierwszej wersji.
Flex umożliwia deweloperom i programistom budowanie zaawansowanych aplikacji internetowych uruchamianych w oknie przeglądarki oraz dzięki AIR także jako indywidualne aplikacje systemowe. Dzięki technologi flash oraz stylom CSS, możliwe jest tworzenie rozbudowanych (animowanych i kolorowych) interfejsów użytkownika, które przyciągną uwagę i „cieszy oko” ładnym wyglądem i funkcjonalnością. Wiele gotowych komponentów oraz możliwość ich edycji pozwala na nieograniczone możliwości projektowania API. Flex 3 to również nowy język programowania, a w zasadzie dwa. MXML to język opisujący wygląd programu, a ActionScrypt 3 (w pełni obiektowy) pozwala tworzyć zaawansowane klasy i metody.
AIR to platforma, dzięki której możemy uruchamiać nasze projekty w postaci zwykłych programów nie ograniczając się do okna przeglądarki, w dowolnym systemie (na razie dostępna jest wersja beta na system Windows i Mac), dzięki czemu mamy dostęp nie tylko do zasobów internetowych, ale także do tego, co znajduje się na naszym dysku lokalnym. W prosty sposób, dzięki kilku kliknięciom możemy przerobić aplikacje internetowa do postaci systemowej, nie tracąc na wyglądzie oraz użyteczności. AIR podobnie jak Java będzie dostępna na platformie Windows, Linux, i Mac.
Na stronie http://flex.org/showcase/ możecie zobaczyć przykłady użycia Flexa, a na stronie http://labs.adobe.com/technologies/air/samples/ zainstalować ciekawe aplikacje AIR, lecz wcześniej wymagana jest instalacja silnika AIR http://labs.adobe.com/downloads/air.html