Zapraszam na kolejny odcinek specjalny podcastu Marketing ludzkim głosem.
Gość tego odcinka przyleciał z dalekiego kraju. Doradzał największym spółkom na świecie w strategiach biznesowych, był prezesem zarządu PizzaPortal, aktualnie pracuje w Iranie, gdzie prowadzi spółkę Changal.com, serwis inspirowany PizzaPortal.pl i Pyszne.pl – Filip Wołek.
Hasłem odcinka jest CPA. Z perspektywy finansowej wszystkie wydatki marketingowe kategoryzujemy według kosztów i tego, co nam dają w efekcie obecnych i przyszłych dochodów. Pozyskanie dzięki nim nowego klienta, nazywamy właśnie Cost Per Acquisition. Pod tym względem duże kampanie w telewizji, choć mogą fajnie wyglądać z perspektywy brandingowej, nie są mile widziane w e-commerce. O wiele lepiej sprawdzają się kampanie online.
Czym innym jednak jest CPA w samym marketingu. To Cost Per Action, czyli koszt za każdą „akcję” jaką wykona, na przykład, uczestnik konkursu na stworzonym do tego celu landing page’u – zapisanie się do newslettera, wysłanie zgłoszenia konkursowego, etc. Z takich CPA rozliczają się sieci afiliacyjne. Natomiast inwestorów interesuje CPA w sferze finansowej, czyli Cost Per Acquisition, które bezpośrednio oznacza nowego klienta. Blisko tych pojęć jest CPL, które oznacza pozyskanie kontaktu biznesowego – potencjalnego klienta.
Przenieśmy się teraz do innego, odległego kraju. Skąd pomysł, by otworzyć startup w Iranie? Duży wpływ na tę decyzję miała specyfika rynków bliskowschodnich. Długie analizy i sprawdzenie m.in. trafficu na stronach tych rynków pozwoliły ustalić, że Iran będzie najlepszym rynkiem na taki biznes. Z drugiej strony okazało się, że jest to jednocześnie rynek dosyć trudny i trzeba być przygotowanym na pewne trudności, z jakimi się wiąże. To kraj, który ma swoje reguły a istotnymi kanałami komunikacji marketingowej są w nim Instagram i Telegram.
Filip rozkręcił biznes nie organicznie, lecz pozyskując inwestora. A zanim to zrobił, to, zbudował zespół. Rozpoczął od pozyskania kontaktów, znalezienia dobrych informatyków i umiejętnego budowania kolejnych, ważnych działów: HR, customer care, marketing. To praca mozolna, ze względu na zupełnie inną kulturę i specyfikę relacji z ludźmi w stosunku do Polski.
Wyszły natomiast przy tej okazji także unikalne zalety tamtejszego rynku. Okazuje się, że na podstawie CPA można rozliczać współpracę z influencerami, co nie jest możliwe w Polsce.
Agencja Abanana również miała styczność z PizzaPortalem Filipa. Zrealizowany został dla niego spot telewizyjny, który zyskał dobre opinie w sieci. Ale dlaczego, mimo że nie jest przychylny kampaniom telewizyjnym, zdecydował się na taki krok? Poznacie odpowiedź (a także m.in. dowiecie się, co warto zjeść w Iranie) w tym podcaście!
Zapraszamy do słuchania!
Z tego odcinka dowiecie się:
- Co to jest CPA?
- Czym jest CPA w marketingu?
- Czym się różni Cost Per Aquisition od Cost Per Action?
- Jakie są wady kampanii telewizyjnych?
- Co to jest retencja?
- Czym się cechują rynki bliskowschodnie?
- Jakie są różnice między Polską a Iranem pod względem biznesowym?
- Co to jest sieć afiliacyjna?
- Co to jest CPL?
- Dlaczego warto otworzyć start-up w Iranie?
- Czym jest traffic na stronach internetowych?
- Co to jest similar web?
- Co to jest bounce rate?
- Jakie firmy mogą inwestować w Iranie?
- Co to jest no-brainer?
- Jaką politykę imigracyjną ma Iran?
- Jacy są ludzie w Iranie?
- Czy to prawda, że w Iranie blokowane są polskie portale?
- Czy w Iranie działa Instagram, Facebook i inne media społecznościowe?
- Czy Irańczycy mają możliwość emigracji zarobkowej?
- Jak wygląda budowa zespołu w Iranie?
- Kogo najpierw zatrudnić, rozwijając biznes?
- Co to jest customer care?
- Co może sprawiać trudność przy budowaniu biznesu w Iranie?
- Co to jest revenue sharing?
- Czym jest Telegram?
- Jakie dania najczęściej się sprzedają w Iranie?
- Co warto zjeść w Iranie?
- Co to jest GRP?
Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem: