Cześć! Z otwartymi ramionami i szerokimi uśmiechami na twarzach witamy kolejny piątek, a co za tym idzie nowy Crème de la news. Udanej lektury!
Uber w rytmie The Beatles
23. odcinek rozpoczynamy od jazdy samochodem, czyli tego, co stoi w kompletnej opozycji do dzisiejszych obchodów Międzynarodowego Dnia Piwa. Chociaż z drugiej strony… jeśli podróżujemy jako pasażerowie, to chyba można poświętować (pod warunkiem, że kierowca się zgodzi)! Wróćmy jednak do tematu właściwego, jakim jest najnowsza kampania Ubera. Klip, który swoją premierę miał podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich jest głównym elementem kampanii zatytułowanej „We’re on our way”.
W nienachalnym filmie, którego fabuła rozgrywa się w rytm hitu „I want to hold your hand” autorstwa Beatlesów, jego twórcy przekonują, że są „w drodze” po to, abyśmy mogli spotykać się i doświadczać chwil, które są dla nas ważne – bez względu na to, czy jest jakaś specjalna okazja, czy to po prostu środa. Klip, mimo że trwa tylko 90 sekund, przepełniony jest sytuacjami wziętymi prosto z życia, a płynącym z nich przekazem jest to, że zadaniem milionów kierowców Bolta, którzy są już w ponad 10 tys. miast na świecie, jest pomoc innym w dotarciu do celu… podróży! :D
W nienachalnym filmie, którego fabuła rozgrywa się w rytm hitu „I want to hold your hand” autorstwa Beatlesów, jego twórcy przekonują, że są „w drodze” po to, abyśmy mogli spotykać się i doświadczać chwil, które są dla nas ważne – bez względu na to, czy jest jakaś specjalna okazja, czy to po prostu środa. Klip, mimo że trwa tylko 90 sekund, przepełniony jest sytuacjami wziętymi prosto z życia, a płynącym z nich przekazem jest to, że zadaniem milionów kierowców Bolta, którzy są już w ponad 10 tys. miast na świecie, jest pomoc innym w dotarciu do celu… podróży! :D
Polska Policja z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy
Choć Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodziliśmy w ubiegłym tygodniu – 25 lipca – to nie możemy pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo na drogach.
„Nie daj sobie wbić krzyża” to kampania Policji, której celem jest skłonienie kierowców do zmniejszenia prędkości. Głównym elementem działań jest spot opublikowany na YouTubie przedstawiający nieodpowiedzialne zachowania prowadzące do śmiertelnych wypadków na drogach.
Tytuł kampanii w oczywisty sposób nawiązuje do charakterystycznych krzyży niejednokrotnie widocznych na poboczach dróg. „Tylko w tym roku na polskich drogach od początku wakacji, czyli od 21 czerwca do 23 lipca, doszło do 2 416 wypadków (w 2023 r. było to 2 291 zdarzeń drogowych – wzrost o 5,5%), w których śmierć poniosło 205 osób (w 2023 r. – 209 osób, spadek o 1,9%), a rannych zostało 2 806 (w 2023 r. – 2 658 osób, wzrost o 5,6%). W przeciągu tylko tych 33 dni ujawniliśmy aż 10 099 osób (w 2023 r. – 9 743 osoby, wzrost o 3,7%), które za kierownicę wsiadły po użyciu alkoholu” – czytamy na stronie internetowej Policji.
Co ciekawe, za przygotowaniem akcji nie stoi żadna profesjonalna agencja, gdyż twórcami i pomysłodawcami spotu są przedstawiciele Wydziału Promocji Policji BKS KGP, natomiast w rolę aktorów wcielili się funkcjonariusze Policji na co dzień pracujący w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Niemałym smaczkiem jest udział w spocie Justyny Iskrzyckiej, reprezentantki Polski w kajakarstwie, medalistki olimpijskiej i mistrzyni Świata oraz Europy.
Dodatkowo na oficjalnej stronie internetowej Policji oraz w mediach społecznościowych można znaleźć nie tylko spot wideo, ale także listę zasad, których warto przestrzegać, planując podróż samochodem czy motocyklem – zachęcamy do zapoznania się z nią!
Nie daj sobie wbić krzyża! – Zatrzymaj się – Myśl – Żyj!
„Lipton Ice Tea – Na ratunek lata!”
Gdy Polska Policja próbuje zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, marka Lipton Ice Tea, w kampanii kierowanej do generacji Z i młodszych konsumentów, chce uratować lato!
Działania realizowane pod nazwą „Lipton Ice Tea – Na ratunek lata!” obejmują m.in. konkurs trwający do końca sierpnia, spot z influencerami ,czy współprace partnerskie z McDonald’s i Lisek.app.
– W tegorocznej kampanii do SOS Squadu, ratującego fanów Liptona od letnich bolączek, zaprosiliśmy influencerów. Nakręciliśmy spot do digitalu z ich udziałem, zachęcający do wzięcia udziału w konkursie. Zadaniem konkursowym jest nagranie głosówki o letniej bolączce. Bo jak wiadomo, głosówki to jeden z najpopularniejszych sposobów komunikacji młodych. Najciekawsze zgłoszenia zostaną nagrodzone kasą na wakacje z załączonymi rekomendacjami od influencerów, voucherem do iSpotu lub Instaxem – mówi Jakub Saga, creative director & co-founder Feeders Agency.
Zaangażowani przy stworzeniu spotu zostali Damian Leonarski, Sebastian Czajewski, Julia Tychoniewicz, Julia Łach oraz Artur Klimowski.
Krawat Harlanda Sandersa jakiego nie znaliście!
Pozostajemy w temacie lata, choć przenosimy się do Kanady, gdzie KFC zdecydowało się na perfekcyjny minimalizm, zmieniając krawat Harlanda Sandersa na wskazówki zegara w kampanii „Bolo Ti(m)e”. Ma to związek z (udaną) próbą kreatywnego przekazania klientom informacji o godzinach, w których mogą skorzystać z oferty sieci barów szybkiej obsługi, gdyż tegorocznego lata, w Kanadzie, sieć restauracji KFC wydłużyła godziny funkcjonowania 653 lokali.
Główną rolę w kampanii odgrywa zatem krawat typu „bolo”, czyli jeden ze znaków rozpoznawczych założyciela restauracji – wspomnianego H. Sandersa.
– KFC to marka pełna słynnej ikonografii, a kiedy się do tego przyłożymy, możemy stworzyć rzeczy, których nie potrafi żadna inna marka. „Bolo Ti(m)e” nie tylko wzmacnia nasze zaangażowanie w informowanie klientów o różnych godzinach zamknięcia, ale także podkreśla ich trwałe dziedzictwo i bogate dziedzictwo wizualne – powiedział Gerardo Agbuya, dyrektor kreatywny w Courage.
Stowarzyszenie Moja Mammografia walczy o naszą uwagę
Choć wspominaliśmy już dziś o kampanii edukacyjnej Polskiej Policji, to wychodzimy z założenia, że nauki nigdy za wiele, dlatego tym razem pochylimy się nad zwiększeniem świadomości społecznej na temat raka piersi przez Stowarzyszenie Moja Mammografia, które postawiło na zmianę logo na bardziej przyciągające uwagę. Nowy znak rozpoznawczy Mojej Mammografii to dwa koła przypominające piersi. Jedna z nich jest pod lupą i ma nasuwać skojarzenie z koniecznością wykonywania regularnej mammografii.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, codziennie w Polsce siedem na tysiąc kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Co najmniej 7,5 tys. Polek nie wie, że zmaga się z tą chorobą. Według Andrzeja Stencela, prezesa firmy Geneva Trust, wiele osób zgłasza się na badania zbyt późno. Kiedy wreszcie się na to zdecydują, bywa, że jest to już zaawansowane stadium choroby.
Na zmianie logotypu działania się nie kończą, gdyż w najbliższym czasie mają także powstać filmy i inne materiały edukacyjne zwiększające świadomość na temat profilaktyki raka piersi.
Więcej informacji na temat badań znajdziecie TUTAJ!
Coś się kończy, a coś zaczyna – z jednej strony stoimy u bram wyczekiwanego weekendu, a z drugiej 23. odcinek Crème de la news, niestety, dobiega właśnie końca! Koniecznie naładujcie baterie przed całym tygodniem ciężkiej pracy, który przyniesie kolejne newsy. Które z nich pojawią się w następnym odcinku? Okaże się za tydzień, do zobaczenia!
Źródła:
- https://www.adsoftheworld.com/campaigns/we-re-on-our-way
- https://nowymarketing.pl/nie-daj-sobie-wbic-krzyza-kampania-policji-zacheca-do-wiekszej-uwaznosci-na-drogach/
- https://marketingprzykawie.pl/espresso/letnia-kampania-lipton-ice-tea-skierowana-do-generacji-z/#google_vignette
- https://nowymarketing.pl/minimalizm-w-akcji-kfc-zamienia-krawat-na-wskazowki-zegara-w-kampanii-bolo-time/
- https://www.proto.pl/aktualnosci/moja-mammografia-zmienia-logo-zeby-zwiekszyc-swiadomosc-na-temat-raka-piersi/