X

Czy zastosowanie technologii AR/VR może pomóc w zdobyciu przewagi konkurencyjnej?

czy-zastosowanie-technologii-ar-vr-moze-pomoc-w-zdobyciu-przewagi-konkurencyjnej

Rozwój technologii AR (augmented reality, czyli rzeczywistość rozszerzona) oraz VR (virtual reality, czyli rzeczywistość wirtualna) przyspiesza z każdym rokiem. Choć często kojarzone są z rozrywką, obecnie wkraczają także w różne obszary biznesu. Właścicielom firm z pewnością nasuwa się pytanie: czy technologie AR i VR mogą pomóc w zdobyciu przewagi konkurencyjnej na rynku?

Zacznijmy jednak od definicji – czym są technologie AR i VR? AR to technologia, która łączy elementy świata rzeczywistego z elementami wirtualnymi, takimi jak grafika, filmy czy dźwięk. Z kolei VR polega na przeniesieniu użytkownika do wirtualnego świata.

Zastosowania AR/VR w biznesie

Możliwości wykorzystania AR i VR są praktycznie nieograniczone. Wiele przedsiębiorstw już dziś zainwestowało w te technologie i testuje je we wnętrzach swoich działów marketingu, PR, sprzedaży czy też obsługi klienta oraz w reklamach.

Edukacja i szkolenia – dzięki AR/VR możliwe są interaktywne i angażujące szkolenia oraz prezentacje produktów. Zamiast suchego przekazu, firma może zastosować technologię, która pomoże klientom zrozumieć i przyswoić informacje w bardziej intuicyjny, a dyrektorom zweryfikować zdobyte umiejętności przez pracowników.

Reklama – tworzenie kampanii reklamowych z wykorzystaniem AR/VR to istne pole do popisu kreatywności. Interaktywne, zaskakujące i angażujące treści reklamowe przyciągną uwagę klientów oraz utrwalić pozytywne skojarzenia z marką.

Prezentacja produktów – technologia AR w systemie e-commerce pozwala na realistyczną i szczegółową prezentację produktów. Użytkownicy mogą „przymierzyć” ubrania, sprawdzić, jak wyglądałby mebel we wnętrzu pokoju czy też przetestować funkcje elektroniki w praktyce.

Wydajność a emocje: zalety AR/VR w biznesie

Zwiększenie wydajności – AR może pomóc w przyspieszeniu codziennych czynności i usprawnieniu różnych procesów i działań w firmie, co wpływa na ogólną wydajność przedsiębiorstwa.

Angażowanie emocjonalne – AR/VR zazwyczaj wywierają na odbiorcach silne wrażenia, tworząc wspomnienia i emocje związane z marką.

Korzyści konkurencyjne wynikające z AR/VR

Innowacyjność – korzystanie z technologii AR/VR może przyczynić się do wizerunku firmy jako nowatorskiej i dynamicznej, co z pewnością przełoży się na postrzeganie jej na tle konkurentów.

Długoterminowa przewaga – inwestowanie w AR/VR może przynieść długoterminowe korzyści, np. większe zaufanie klientów i lojalność. Decydując się na wprowadzenie tej technologii, firma zyskuje unikalne, własne rozwiązania.

Podsumowując, technologie AR i VR mogą być skuteczne narzędzia zdobywania przewagi konkurencyjnej. Inwestując w te rozwiązania, firma zyskuje na innowacyjności, wydajności, emocjonalnym zaangażowaniu oraz angażuje się w długoterminowe związki z klientami i pracownikami. Z uwagi na różnorodność możliwości stosowania AR/VR warto się im przyjrzeć, a być może nawet wypróbować.