Końcówka roku to zwykle czas podsumowań, zarówno tych symbolicznych, jak i mających na celu wyciągnięcie jakichś wniosków i zmierzenie efektów całorocznych prac. My postanowiliśmy stworzyć zestawienie najczęściej słuchanych odcinków podcastu Marketing Ludzkim Głosem. Decyzja ta motywowana jest raczej pobudkami sentymentalnymi: po pierwsze niedawno MLG obchodził drugie urodziny, a po drugie – znalazł się na liście 50 najlepszych polskich podcastów przygotowanej przez Marketer+, zajmując całkiem wysokie miejsce. Poniżej przedstawiamy zatem TOP7 Marketingu Ludzkim Głosem!
Pierwszy odcinek pierwszego sezonu o public relations cieszy się największym zainteresowaniem. Zainaugurował serię podcastów o PR, wyjaśniając, czym jest, nakreślając jego cele czy mówiąc o grupach docelowych. Być może właśnie tematyka sprawiła, że słuchacze często do niego wracają – teoria i podstawy dotyczące PR są wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Dzięki temu ten odcinek spełnia też jedno z głównych założeń MLG, o których Łukasz Wołek, CEO Abanana i Eura7 oraz prowadzący podcast, mówi w każdym intro – używanie języka zrozumiałego dla każdego. Gościem odcinka, ale też rozmówcą Łukasza w całym sezonie, był Maks Michalczak, PR Manager w Abanana.
Ten odcinek rozpoczął z kolei serię specjalną. Łukasz gości w nim autora książki „Jak zbudować efektywny dział marketingu?”, a także człowieka mającego na koncie pracę m.in. w topowym polskim portalu internetowym, agencjach marketingowych czy prowadzenie działu marketingu operacyjnego w globalnej spółce z dziedziny IT. Rozmowa toczy się o szeroko pojętych relacjach między zarządami a działami marketingu; o zaufaniu, podziałach obowiązków, zarządzaniu projektami i gospodarowaniu danymi, czyli o tym, co kryje się pod tytułowym pojęciem data driven marketingu.
Hasło odcinka – insight – pojawiło się w kontekście rozmowy o pracy i obowiązkach stratega w agencji marketingowej. Właśnie takie stanowisko w agencji Saatchi&Saatchi piastuje gość Łukasza. Dialog pełen jest przykładów, danych i ciekawostek – przykładowo, wg Marcina Skrzypka, wbrew pozorom tylko około 20% pracy stratega opiera się na kreatywnych burzach mózgów, a pozostała część to bycie łącznikiem między klientem a agencją. Oczywiście wymaga to konkretnych umiejętności, a nawet więcej, bo i naturalnej ciekawości czy wręcz dociekliwości, empatii oraz „przebojowości”. Z czego może wynikać wysoka słuchalność tego odcinka? Z nośnego tematu, ciekawych case’ów albo ewidentnego dużego doświadczenia i profesjonalizmu rozmówcy.
Agile marketing – to specyficzne rozwiązanie podobno nie jest tak oczywiste dla wielu marketingowców. Wiąże się bowiem z pewną strukturalnością, modułowością, bardziej technicznym rytmem, który potrafi bardzo usystematyzować i ułatwić pracę, lecz dla kreatywnych dusz bywa czasem trudny do ogarnięcia. Z pomocą przychodzą wówczas project managerowie, a konsekwentne wdrażanie tego modelu działania prowadzi do dobrej organizacji, pożądanego planowania, a więc kontroli nad pracą i wzrostu efektywności. Łatwo mówić, trudniej zrobić? Odcinek zostawia wiele pytań, na które odpowiedzi musi znaleźć sam słuchacz według indywidualnego osądu powodzenia wdrażania agile marketingu do firm.
Rozmowa o DNA marki odbyła się z Community Managerką Abanana, Karoliną Szarpak. To dosyć nowe pojęcie – wcześniej mówiło się o wyróżnikach czy cechach charakterystycznych marki. Ewolucja nazewnictwa tego zjawiska nastąpiła m.in. na skutek innych, wyższych wymagań klientów; potrzeby doznań, interakcji, personalizacji. DNA marki wiąże się z konstruowaniem jej strategii i budowania świata wartości. Dialog Łukasza i Karoliny w dużej części bazuje na przykładach marek czy to z gamy naszych klientów, czy takich, które po prostu znalazły sposób na znaczne wyróżnienie się na tle wcale niemałej konkurencji, bo np. w branży kosmetycznej.
Ten odcinek poświęcony jest sprzedażowej – i bardzo ważnej – stronie marketingu. Trade marketing to narzędzie dla handlowców i marketingowców nie tylko do zwiększania sprzedaży, ale też świadomości o produkcie, a także polepszania ekspozycji i czuwania nad płynnym działaniem kanału dystrybucji. W ramach przykładów na tapecie są działania głównie super i hipermarketów – Tesco, Auchan, Carrefour, ale też mniejszych sklepów spożywczych takich jak Żabka. Contentowym atutem tego odcinka jest wątek loterii, konkursów i gier w przypadku takich sklepów. Wojtek Koczorowski jest założycielem i managerem Loteria.org.pl.
Ostatnia pozycja to rozmowa niestandardowa, bo poniekąd z osobą z drugiej strony barykady. Gościem Łukasza był Piotrek Ogiński, influencer znany z występowania w telewizyjnych programach kulinarnych i prowadzenia kanału na YT „Kocham Gotować”. Z uwagi na swój długi staż w branży mógł wiele opowiedzieć o lokowaniu produktu: o ewolucji wymagań klientów oraz obserwatorów i zmianie sposobów prezentacji produktu; o stawkach influencerów, o mechanizmach YouTube’a, o współpracach jednorazowych i długofalowych; o kreatywności i wpasowywaniu się w nurty i aktualne trendy, a więc w pigułce również o tym, jak wygląda praca influencera.
Pandemia tymczasowo zamroziła Marketing Ludzkim Głosem, ale mimo tego zespół odpowiedzialny za przygotowywanie podcastu nie opuszcza stanowisk – co rusz pojawiają się chociażby nowe pomysły na odcinki, nieustannie wykorzystywany jest też content, który powstał dzięki wielu rozmowom Łukasza z jego gośćmi. Na nowe jeszcze przyjdzie czas, tymczasem zapraszamy do przesłuchania (lub ponownego przesłuchania) odcinków z powyższej listy – do pieczenia pierniczków, pakowania prezentów albo ubierania choinki – ręczymy, że jest w nich do odkrycia jeszcze wiele nowych, marketingowych wątków!