Pokolenie Y, które często nazywane jest milenialsami, boryka się z licznymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Według raportu zatytułowanego „Raport Millenialsów” opracowanego przez firmę Appinio na zlecenie XING w marcu 2024 roku, aż 71 procent milenialsów nie jest zadowolonych ze swojej pracy. Wynika to z faktu, że 85 procent respondentów uważa równowagę między życiem zawodowym a prywatnym za bardzo ważną, ale tylko 20 procent z nich czuje się wspierane przez pracodawcę w tym zakresie.
Według dr. Juliana Stahla, eksperta rynku pracy z XING, głównym wyzwaniem dla milenialsów na rynku pracy jest fakt, że wielu z nich znajduje się w fazie życia, w której często mają małe dzieci wymagające opieki, jednocześnie dążąc do rozwoju swojej kariery zawodowej. Obciążenia związane z pracą są zatem bardzo wysokie dla tej grupy ludzi. Millenialsi, którzy obecnie mają między 30 a 40 lat, to pokolenie, które znajduje się pomiędzy pokoleniem Z a pokoleniem X, a także powoli odchodzącym na emeryturę pokoleniem wyżu demograficznego. Wielu pracowników tego pokolenia awansuje na stanowiska kierownicze lub już na nich się znajduje.
W porównaniu do innych pokoleń szczególnie pokolenie Y domaga się większego wsparcia ze strony pracodawców w celu zapewnienia lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Z wyników raportu wynika, że 27 procent milenialsów oczekuje większego wsparcia w tym zakresie, podczas gdy u pokolenia Z to zaledwie 19 procent, a u pokolenia wyżu demograficznego 23 procent. Kobiety z tego pokolenia czują się jeszcze bardziej obciążone i mniej wspierane, ponieważ 21 procent z nich zgłasza brak zachęty ze strony pracodawcy do godzenia pracy z czasem wolnym, w porównaniu do 9 procent mężczyzn. Ponadto, 14 procent kobiet uważa, że nie uniknie ryzyka wypalenia zawodowego.
Dr. Stahl podkreśla, że firmy powinny poważnie potraktować potrzeby pokolenia Y i odpowiedzieć na ich pragnienia. Im bardziej przyspieszające zmiany demograficzne milenialsów stają się ważne na rynku pracy, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Pracodawcy nie mogą ignorować ich oczekiwań. Ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym, wynikających z przeciążenia i wypalenia zawodowego, pozostaje na wysokim poziomie w populacji. Średnio około 30 procent Niemców doświadczyło już niezdolności do pracy z powodu wypalenia zawodowego. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogłębiła te problemy, a pracownicy coraz częściej odczuwają trudności z pogodzeniem życia zawodowego z życiem osobistym. Brak opieki nad dziećmi oraz bliskimi stanowi często główną przeszkodę, a kobiety są nadal bardziej obciążone tymi obowiązkami.
Źródło: Horizont.net