Nie od dziś wiadomo, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jeśli chodzi o programy i użyteczne narzędzia, to wręcz naczelna zasada. W branżowym środowisku popularny jest slogan – „wyróżnij się lub zgiń” – kiedy pod lupę wzięliśmy aplikację Slides, umożliwiającą tworzenie zaawansowanych prezentacji multimedialnych w dziecinnie prosty sposób, od razu poznaliśmy, że jej twórcy wzięli sobie do serca to przesłanie. W starciu z tradycyjnymi narzędziami jak np. Power Point czy Prezi, Slides zdecydowanie wyróżnia się swoją funkcjonalnością i nowatorskim designem. W dodatku posiada zasadniczą zaletę – z większości jego dobrodziejstw można korzystać całkowicie za darmo.
Co na dzień dobry odróżnia Slides od konkurencji? Przyjrzyjmy się ścieżce kreacji typowej prezentacji, przeznaczonej np. do wystąpienia konferencyjnego czy wykładu. Najpierw używając oprogramowania (a jeśli go nie mamy, musimy takowe zainstalować) jest ona tworzona, następnie – należy ją wysłać np. e-mailem lub zgrać na zewnętrzny nośnik i dopiero w takiej formie może być wyświetlana podczas prelekcji. Jeśli chcemy nasze materiały wysłać słuchaczom, trzeba dodatkowo wysłać je na ogólnodostępny serwer bądź jako załącznik w wiadomości e-mail.
W przypadku Slides ścieżka ta ulega znacznemu skróceniu. Przede wszystkim, wyżej wymienione czynności wykonuje za nas jedno narzędzie: slajdy tworzymy w kreatorze narzędzia, dostępnym z poziomu każdej przeglądarki. Nie trzeba instalować do tego żadnego specjalistycznego oprogramowania – wystarczy wejść tylko na stronę Slides.com, założyć darmowe konto i zacząć montaż pierwszej prezentacji. Warto przy tym zaznaczyć, że efekty naszej pracy są zapisywane na bieżąco i cały czas przechowywane na serwerze – możemy np. rozpocząć edycję na jednym urządzeniu, by następnie skończyć ją na drugim: bez konieczności przesyłania czegokolwiek, gdziekolwiek.
Gotową prezentacją można od razu podzielić się z innymi dzięki funkcji easy-share. Pozwala ona na wygenerowanie linku bądź fragmentu kodu HTML do wstawienia np. na naszą stronę lub bloga. Wtyczka społecznościowa umożliwia ponadto udostępnianie materiałów w social media. Jakby tego było mało, narzędzie pozwala na swobodny wybór formatów zapisu – możemy np. utworzyć wersję PDF i wygodnie przeglądać naszą prezentację np. na tablecie czy też na ekranie smartfona. Slides współpracuje bowiem z urządzeniami korzystającymi z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych jak iOS czy Android.
A jak wygląda sam proces kreacji? Intuicyjny interfejs sprawia, że ulega on znacznemu przyspieszeniu. Dotyczy to zwłaszcza tworzenia animacji z zaawansowanymi ścieżkami ruchu. Wtajemniczeni w meandry Power Pointa wiedzą jak bardzo potrafi być to czasochłonne. Dzięki prostocie obsługi nawet początkujący użytkownik jest w stanie stworzyć oryginalną i zapadającą w pamięć prezentację. Funkcja dodawania zintegrowanych notatek do slajdu to również spore ułatwienie dla prelegenta posługującego się gotowym materiałem.
Analizując możliwości narzędzia, dla niektórych dziwnym może wydawać się fakt, że jest ono dostępne bezpłatnie. Twórcy wdrożyli jednak płatne plany taryfowe, ale raczej z myślą o użytkownikach chcących poeksperymentować z zaawansowanymi funkcjami bądź dużych firmach, które dla obsługi swoich klientów potrzebują większej liczby wirtualnych dashboardów i miejsca na serwerze. Czym różnią się takie pakiety od darmowej wersji? Prócz zwiększonego transferu (bezpłatnie jest to 250 MB, więc biorąc pod uwagę rozmiar typowej prezentacji to i tak sporo) uaktywnione zostają takie funkcje jak np. edytor tematów graficznych bądź rozbudowany moduł śledzenia historii zmian (opcja przydatna szczególnie gdy nad materiałem pracuje kilka osób w zespole rozproszonym). Ceny takich pakietów są jednak na tyle niskie, (zaledwie kilka dolarów miesięcznie) że nawet independent userzy mogą sobie pozwolić na przetestowanie płatnej wersji. Dla nas jednak podstawowe funkcjonalności są w zupełności wystarczające.
Podsumowując:
Zalety Slides:
- prosty, intuicyjny interfejs z rozbudowaną funkcjonalnością
- współpraca z urządzeniami mobilnymi i chmurami danych
- różnorodność tematów graficznych i czcionek
- nie wymaga instalacji
Wady:
- brak możliwości tworzenia prywatnych prezentacji w darmowej wersji
- brak polskiej wersji językowej
- edycja treści niemożliwa offline